Jak vyrobit filtraci do jezírka ze solárního vodotrysku

01.07.2020

Jak už jsem několikrát psala, mívám přes léto na dvorku malé jezírko z 90 litrového maltovníku. V něm většinou Prustku, Orobinec nejmenší a nějaký leknín. Aby voda nestála, mám v něm malou solární fontánku. Solární pohon je nutný, nemáme na zahradě elektriku. 

Na rozdíl od většího jezírka, tato nádržka není zakopaná, takže se dost přehřívá. Abych to trošku zastínila, postavím vždy přes léto před maltovník květináče s ibišky. I tak bývá voda někdy trochu do zelena (hlavně na jaře a na začátku léta, pak si to většinou tak nějak sedne a voda bývá průzračná). 

Maltovník na dvoře, není zakopaný, proto je voda, zejména na jaře, horší kvality
Maltovník na dvoře, není zakopaný, proto je voda, zejména na jaře, horší kvality


Mám v něm malou fontánku Renkforce a jsem s ní spokojená. Funguje už několik let, jen občas je potřeba ji pročistit. A toho jsem právě využila a nafotila vám postup, jak z fontánky vyrobím filtraci.  

Samozřejmě nejde o stoprocentní filtraci, protože solární fontánka funguje jen, když svítí slunce (a trošku funguje, pokud je pod mrakem), ale v noci ne. Takže se v tomto filtříku nerozjede plnohodnotně nitrifikace. Ale to nevadí, svůj účel - totiž mechanická filtrace a zajištění pohybu vody - to splní. 

Je jasné, že kdybych měla jezírko s rybami, tak by toto nestačilo, ryby produkují více odpadu než vážky, které v obou jezírkách mám :-)

Takže: jak ze solárního vodotrysku vyrobit filtraci do jezírka?

Potřebujete nějaký kyblík, do kterého se vejde motorek solárního vodotrysku. Mě dobře posloužil kyblík od jogurtu :-) 

Dále je potřeba nějaký plochý kámen (v mém případě kousek rozbité dlaždice) na zatížení a upevnění motorku, drát na přivázání a jako náplň do jezírkové filtrace molitany. Ty koupíte v každé akvaristice a moc to ani nestojí (ptejte se na náhradní molitan k molitanovému filtru do akvária - taky se těmto filtrům říká bublifuk, akvaristé budou vědět, o co jde). 

Musím se přiznat, že mou oblíbenou filtrační hmotou jsou i roztrhané punčocháče :-) Samozřejmě pořádně vyprané a vymáchané, aby v nich nezbyl žádný prací prášek nebo aviváž. Schovávám si je celou zimu a pomáhám si s nimi jako s jemnou filtrační hmotou. Také s nimi celý filtr vždy zafixuji (zavážu), aby molitany nevyplavávaly. Samozřejmě není nutné je hned letět shánět, pokud je nemáte. Plně postačí i ty molitany, ovšem já na staré punčocháče coby jemnou a levnou filtrační náplň, prostě nedám dopustit :-)

Motorek k solární fontánce, molitany a jiné filtrační hmoty, drátek, kyblík a kámen nebo dlaždice
Motorek k solární fontánce, molitany a jiné filtrační hmoty, drátek, kyblík a kámen nebo dlaždice

Postup je jednoduchý. 

Motorek solární fontánky přivažte ke kameni tak, jak to vidíte na obrázku výše. Já ho pak omotala punčocháči jako nejjemnější filtrační hmotou, ale pokud nemáte nějaké roztrhané  k dispozici, nové nekupujte, není to nutné. 

Motorek přivážu na dlaždici a omotám to starými punčocháči
Motorek přivážu na dlaždici a omotám to starými punčocháči


Vložte pak motorek do kyblíku a obložte jej co nejvíce molitany tak, aby voda musela proudit přes ně. V tomto malém jsem molitany rozstříhala podélně na půl, aby se líp vešly. Skládejte je pěkně přes sebe, aby mezi nimi nevznikalo moc mezer.

Mám tento filtr udělaný i ve velkém jezírku (silnější solární fontánka + větší kyblík, ale postup je stejný) a tam dávám molitany celé, nerozstříhané. 

Dobře to uťapejte, ať není mezi molitany moc místa. Pokud v jezírku nemáte ryby, tak můžete použít i houbičky na nádobí (samozřejmě nové, nepoužívané), jen je velmi dobře předem properte.  Když mám hodně punčocháčů, utěsním s nimi i prostor mezi kyblíkem a motorkem. Pokud nemám, použiji na to molitany. 

A filtrace už se rýsuje

V kyblíku motorek dobře obložím molitany
V kyblíku motorek dobře obložím molitany

Použijte co nejvíc molitanů (punčocháčů, houbiček na nádobí, popřípadě i zbytky netkané textilie - té je několik druhů, spíš se hodí ta pevnější, zhuštěná) tak, aby voda musela protékat touto vrstvou. Na závěr buď celý filtr zamotejte do punčocháčů jako já, anebo to převažte drátkem nebo provázkem tak, aby molitany neměly tendenci z kyblíku vyplavávat. 

A máme hotovo

Důležité je dobře zafixovat molitany, aby z kyblíku nevyplavávaly
Důležité je dobře zafixovat molitany, aby z kyblíku nevyplavávaly

Dobré je do kyblíku před vložením do jezírka nalít vodu, aby vzduch z molitanů šel pryč a celé se to zatížilo. A pokud by vám v jezírku kyblík i tak plaval, položte nahoru ještě nějaké kameny nebo celý kyblík přivažte třeba k dlaždici. Ničemu to nevadí, důležité je, aby byl stabilní a nevyplavával na hladinu. 

A jednoduchá mechanická filtrace do jezírka ze solárního vodotrysku je hotová. Na jezírko  bez ryb to takto naprosto v pohodě stačí. 

Jak vyčistit filtraci v jezírku a jak pročistit solární fontánku

Pokud tato filtrace výrazně sníží svůj průtok, je potřeba ji vyčistit. Většinou to není potřeba víc, jak jednou za sezonu, tak se toho neděste :-) Akorát počítejte s tím, že v kyblíku si to žije svým životem: nějací červi se tam většinou objeví sami od sebe, taky nějací pavouci nebo co to bylo a mívám tam i nymfy vážek. 

A jak na to? Je nutné celou filtraci rozebrat a molitany proprat. Ale někdy zjistíte, že to nepomůže a je zanesená i fontánka, většinou vodním kamenem. Čištění solární fontánky je jednoduché, většinou ji stačí chvíli nechat jet v kyblíku s vodou, do kterého se nalije trocha octa. Nezapomeňte ji pak několikrát propláchnout, aby jste ji zbavili toho octa. (Pokud to nepomůže, je potřeba ji rozebrat a pročistit i uvnitř. Tady vám ale neporadím, každá fontánka to má jinak a bývá to uvedeno v návodu.).

Čištění zanesené solární fontánky lze provádět jedině za slunečného počasí
Čištění zanesené solární fontánky lze provádět jedině za slunečného počasí

Ještě tip na závěr - s filtrací v jezírku bez ryb vám skvěle pomůže jeden pomocník... 

Ve velkém jezírku, které je také bez ryb, mám podstatně silnější solární fontánku, takže bylo potřeba i více molitanů, větší dlaždice, aby to pak nevyplavávalo na hladinu a samozřejmě i větší kyblík. V tomto jezírku si navíc žije velké množství perlooček, což jsou absolutně nejlepší a mnou velice oblíbené přírodní živé minifiltříky - konkrétně tam mám Daphnia magna, které jsou schopny doslova za pár dní vyfiltrovat původně brčálově zelenou vodu tak skvěle, že je teď vidět krásně až na dno.

Jezírko bez ryb, malá násada perlooček a voda je průzračná
Jezírko bez ryb, malá násada perlooček a voda je průzračná

A jaké jezírko máte vy? S jakou filtrací?  Máte i ryby? A vodu v jezírku míváte zelenou anebo je v pohodě?  Těším se na vaše komentáře i zprávy. 


Líbil se vám článek? Pomohl vám? Sdílejte ho, prosím.